Salı, 16 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Millet İttifakı, 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı

Millet İttifakı, hükümet programı niteliğindeki Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni kamuoyuna duyurdu. Metne göre, cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıl ve bir dönem olacak, seçim barajı yüzde 3'e düşecek.

105 Toplam Gösterim
Millet İttifakı, 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı

Enflasyon iki yıl içinde kalıcı olarak tek haneye düşürülecek. Kur Korumalı Mevduat'ta yeni hesap açılmayacak, vadesi dolduğunda kapatılacak. LGS sınavını süreç içinde tamamen kaldırılacak, üniversiteye girişte yılda bir defa yapılan sınav yerine çoklu sınav imkanı sunulacak. Kanal İstanbul Projesi iptal edilecek.

CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, DEVA, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’nden oluşan Millet İttifakı, bugün Ankara ATO Congresium’da 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı.

3 bin 100 kişilik salonda çok sayısa siyasetçi, demokratik kitle örgütleri ve meslek örgütleri temsilcileri yer aldı. Toplantıda Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin başlıklarına ilişkin videolara yer verildi.

Millet İttifakı'nın 'Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde 9 ana başlık yer aldı. Bu başlıklar şöyle: 'Hukuk, Adalet, Yargı', 'Kamu Yönetimi', 'Yolsuzlukla Mücadele, Şeffaflık ve Denetim', 'Ekonomi, Finans, İstihdam', 'Bilim, AR-GE, Yenilikçilik, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm', 'Sektörel Politikalar', 'Eğitim ve Öğretim', 'Sosyal Politikalar', 'Dış Politika, Savunma, Güvenlik ve Göç Politikaları'

millet-ittifaki-ortak-politikalar-mutabakat-metni-ni-acikladi-1119986-1.

75 alt başlığın yer aldığı metinde 2 binin üzerinde vaat sıralandı. Vaatlerden öne çıkanlar şöyle:

>> Cumhurbaşkanının 7 yıl için sadece bir dönem seçilmesi kuralı getirilecek, seçim barajı yüzde 3'e düşürülecek, siyasi partilere kapatma davası için TBMM'nin izni zorunlu hale getirilecek.

>> Enflasyon iki yıl içinde kalıcı olarak tek haneye düşürülecek. Hayat pahalılığı sonlandırılacak.

>> Kur Korumalı Mevduat'ta yeni hesap açılmayacak, mevcut hesaplar vadeleri sonunda kapatılacak.

millet-ittifaki-ortak-politikalar-mutabakat-metni-ni-acikladi-1119988-1.

>> İtibar gerekçesiyle yapılan tüm gereksiz harcamalara son verilecek. Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü'ne taşınacak. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı saray, köşk ve yalılar halkın kullanımına açılacak.

>> Yurttaşların her yerde güvenli, hızlı, ucuz ve sansürsüz internete erişimini sağlanacak, internet erişiminin üzerindeki vergiler indirilecek. Bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi dijital cihazlar üzerindeki vergi yükü azaltılacak. 6-25 yaş arasındaki tüm öğrencilerilere ve gençlere aylık 5 GB internete bedava erişim sağlayanacak.

>> LGS sınavı süreç içinde tamamen kaldırılacak. Üniversiteye girişte yılda bir defa yapılan sınav yerine çoklu sınav imkanı sunulacak.

>> Kanal İstanbul Projesi göreve başlanıldığı gün iptal edilecek. Atatürk Havalimanı yeniden uçuşa uygun hale getirilecek.

>> Gayrimenkul, devlet borçlanma senedi, yatırım fonu satın alınması ya da döviz cinsi mevduat ya da bireysel emeklilik hesabı açılması karşılığında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı verilmesi uygulamasına son verilecek.

>> Sığınmacıların mahalle, ilçe ve il bazında kontrolsüz yoğunlaşmalara erişmesine asla izin verilmeyecek. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin güvenli ve iç hukuk ile uluslararası hukuka göre mümkün olan en kısa süre içerisinde ülkelerine geri dönmeleri sağlanacak.

Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ninin kamuoyuna duyurulmasının ardından 6 partinin genel başkanları, 240 sayfalık metin ile poz verdi.

 

Birgün

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE