Cumartesi, 20 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Bilim Teknoloji

Musk, Twitter’ı ücretli mi yapacak?

Elon Musk X'in yakında tamamen ücretli olabileceği imasında bulunmuş, bot veya "otomatik" hesaplarla mücadele etmenin tek yolunun bu olabileceğini söylemişti. Peki işin aslı ne? Elon Musk gerçekten Twitter'ı ücretli mi yapacak? İşte yanıtı…

119 Toplam Gösterim
Musk, Twitter’ı ücretli mi yapacak?

Twitter'ın ve Elon Musk'ın tekrar eleştirilmesine sebep olan haberler, ünlü CEO'nun platformdaki sahte hesaplar ile mücadele etmek için kullanıcılardan para toplamaya başlayacağını öne sürüyordu. Ancak gelin görün ki işin perde arkası haberlerde yansıtıldığı gibi değil. İddiaların kaynağı olan açıklamalar, ünlü milyarderin dün gece İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile beraber katıldığı bir etkinliğe dayanıyor.Katıldığı etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Musk, Twitter'daki sahte hesaplar ile nasıl mücadele edilebileceği hakkında bazı fikirlerini dile getirdi.

Twitter'daki botlar ile alakalı soruya yanıt veren Musk şu açıklamayı yapmıştı;

“Bot orduları ile mücadele etmek, çok zorlu bir problem. X sisteminin kullanımı için ufak bir aylık ödeme... Devasa bot ordularıyla savaşmanın aklıma gelen tek yolu bu. Bot hesabın maliyeti bir kuruşun çok küçük bir kısmı. Onda biri deyin. Böyle bir para almak bile botların maliyetini artıracaktır. Ayrıca her bot için ödeme almak, her seferinde yeni bir kredi kartına ihtiyaç duyulması anlamına geliyor ki bu ciddi bir kısıtlama.”

Ünlü CEO, yaptığı açıklamalarda Twitter'ın baş belası haline gelen bot ordularıyla ancak ve ancak kullanıcılardan toplanacak oldukça cüzi ücretler ve kredi kartı bilgileri ile mücadele edilebileceğini söylüyor. Yani Musk, bu fikri hayata geçirmek adına bir çalışma yapıldığından bahsetmiyor.

Musk'a göre, yeni adıyla X platformundaki bot hesaplar birçok kişinin umursamadığı kuruş miktarlarındaki ücretlerin toplanılması sayesinde engellenebilir. Üstelik böyle bir sistemde her kullanıcının kredi kartı bilgisine sahip olunacağından bot hesaplar daha kolay bir şekilde ayırt edilebilir.

Fakat açıklamalardan hemen sonra dünyanın önde gelen haber kuruluşları, Musk'ın düşüncelerini "Twitter'ın yakın zamanda herkes için ücretli olacağı" yorumu ile servis etti.

Elon Musk'ın ilerleyen süreçte yeni ücretli Twitter fikri için çalışmalar yürütüp yürütmeyeceğini bilmesek de şu an için Twitter CEO'sunun bu konuda somut bir planının olmadığını söyleyebiliriz.

Yeniçağ Gazetesi

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE