Çarşamba, 27 Mayıs 2020
.
19
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

ÖSYM başkanı cevapsız soru bırakmadı

ÖSYM başkanı Halis Aygün, 27-28 Haziran'da 2,5 milyon adayın üniversite hayali için gireceği sınavla ilgili tüyolar verdi. ÖSYM başkanı, korona gölgesinde yapılacak olan sınavlarla ilgili alınan önlemleri de anlattı.

23 Toplam Gösterim
ÖSYM başkanı cevapsız soru bırakmadı

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, Türkiye'de 1970'lerde, ODTÜ'den İTÜ'ye 12 üniversite ve 30 bin öğrenci kapasitesi vardı. Üniversite hocaları, öğrencilerini lise mezuniyet derecesine göre seçerdi. Hocalara güvenilir, zihinlerde hileye dair en ufak kuşku oluşmazdı. Üniversitelere talep çok artınca, 1974'te Hacettepe ilk kez öğrenci seçme sınavı yaptı. Öğrencinin emeğini korumak için devlet de, aynı yıl çatı kuruluş olarak ÖSYM'yi kurdu. 46 yıl önceki ilk sınavda 225 bin aday yarıştı, hak eden 30 bini üniversiteli oldu. O günden sonra, sınavlarda yarışan milyonlarca adayın alın teri ‘”Sır Kutusu” denilen sınav sorularının kriptolarla şifrelendiği kutularda saklanmaya başladı. Kul hakkı yüklü bu kutudaki sorularla, 46 yılda 54.6 milyon gencin kaderi çizildi.

EMEK HIRSIZLIĞI

Sır kutusunun şifresi ilk kez 2010 KPSS'de kırıldı. Sorular çalınmış, FETÖ'- cü, karı kocalar şampiyon olmuştu. Skandalın baş şüphelisi Ali Demir, hakkında takipsizlik kararı verilip, üste bir de ÖSYM Başkanı yapıldı. Oysa bu çok maharetli profesörün (!) 40 makalesinden 34'ü kes yapıştır intihaldi. İntihal neydi? Emek hırsızlığı… 2015'e kadar görevde kaldığı 4 yılda yaptığı 60 sınava, 15.3 milyon öğrenci katılmıştı. 2011 YGS'de şifre skandalı da döneminde patladı. 38 defa şifreler kırılıp, sorular çalınmıştı. ‘Şifre var, kopya yok' dedi. ‘Hocaya güveniyoruz, tatmin oldum' diyen kimler destek çıkmadı ki? Şimdi, 18 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılanıyor. İTÜ' de halen akademisyen ve lojmanında kalıyor. Ev hapsi kaldırıldı. Ayağındaki elektronik pranga söküldü. Yurtdışı yasağı var. Kampüste, İTÜ'lülerin gözüne baka baka geziyor.

ÖSYM, şimdi onun ardında bıraktığı güvensizlik enkazını kaldırıyor. Yılda, 10 milyon kişi 50 sınavda emeğini yine ÖSYM'ye emanet ediyor. Şeffaflık sözü veren Prof. Dr. Halis Aygün, 2 yıl önce başkan oldu. Sınavlar geçen yıl sorunsuz yapıldı ama Kovid-19 nedeniyle ÖSYM'- nin kendisi de bu yıl büyük bir sınav verecek. 27-28 Haziran'da 2,5 milyon adayın yarışacağı 2020 YKS'ye 35 gün kaldı. Sınavda virüs yayılma riski kadar, sorularının hazırlık ve baskı sırasında yayılma riski de huzursuz ediyor. Sınav sorularının saklandığı “Sır Kutusu” ve “Kapalı Dönem” gizlilik sürecini ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'e sordum, cevapladı.

Sözcü - Yeniçağgazetesi

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE