Cumartesi, 20 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Özel- Akşener görüşmesinin perde arkası

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İYİ Parti lideri Meral Akşener’i ziyaret etti. Toplantıda Özel, “Toplu ittifak değil yerel işbirlikleri” vurgusu yaptı. Görüşme sonrasında Akşener, pazartesi günü toplanacak genel idare kuruluna (GİK) konuyu danışacaklarını, sonrasında yanıt vereceklerini bildirdi.

99 Toplam Gösterim
Özel- Akşener görüşmesinin perde arkası

Genel başkan Özgür Özel’in tabloyu şeffaf bir şekilde ortaya koyduğunu belirten CHP kurmayları, “Artık İYİ Parti’nin vereceği kararı bekleyeceğiz. Zorla yapılacak bir ittifakın kimseye faydası yok. Ancak toplumun beklentileri de ortada” değerlendirmesini yaptı.CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i İYİ Parti genel merkezinde ziyaret etti. Özel’e ziyaretinde Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu CHP genel başkan yardımcısı Gül Çifçi, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın eşlik etti. Görüşmede Akşener’in yanında ise İYİ Parti Genel Sekreteri Ayfer Yılmaz, Genel Başkan Yardımcıları Oktay Vural ve Burak Akburak ile İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın yer aldı. 

Özel, bu nedenle toplu ittifak değil, de yerel işbirliklerini görüşmek istediklerini belirterek “İttifak kelimesi yoruldu. Ama yerel seçim esnekliği, biraz daha hızlı karar vermeyi, ikili iş birliklerini gerektiriyor. Biz, İYİ Parti’ye önümüzdeki yerel seçime yönelik olarak işbirliği içinde olup olamayacağımızı, böyle bir GİK kararının yeniden gözden geçirilip geçirilemeyeceğini, eğer mümkün olursa bundan sonraki süreçte, yerel seçimlerdeki işbirliği için partilerimizin görevlendireceği kişilerin birlikte çalışma imkânının yaratılıp yaratılamayacağını sorduk” ifadelerini kullandı. 

‘SÜREÇ ŞEFFAF İLERLİYOR’

Özel’e verdikleri yanıtı aktaran İYİ Parti lideri Akşener de konuyu pazartesi yapılacak GİK toplantısında kurmaylarına soracağını ve buna göre bir yanıt vereceklerini belirtti. İki lider görüşmenin ardından birlikte bir fotoğraf vererek ayrıldı. Yapılan görüşmeye ilişkin konuşan CHP kurmayları, Özel’in zaten şeffaf bir şekilde görüşmede neleri konuştuğunu anlattığına dikkat çekti.

Partinin artık görüşmeleri bu şeffaflıkta sürdüreceğini söyleyen kurmaylar, İYİ Parti’yle ittifaka ilişkin “Genel başkanımız gerekli tüm sözleri söyledi. İYİ Parti’nin tek başına seçime girme kararını saygıyla karşıladığımızı anlattı. Bu nedenle toplu bir ittifak değil de yerelde, bazı il ve ilçelerde iş birlikleri olup olamayacağı konusunda görüştüklerini söyledi. Bundan sonra İYİ Parti’nin vereceği kararı bekleyeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi, zorla yapılacak bir ittifakın kimseye faydası yok. Ancak toplumun beklentileri de ortada. Toplumun iyi yönetim, sosyal belediyecilik için bir beklentisi var. Bunun için de bazı yerlerde iş birliklerine ihtiyaç var” değerlendirmesini yaptı. 

Sarp Sağkal - Cumhuriyet

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE