Pazartesi, 15 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

Özel okullara büyük darbe: En az 3000'i kapanacak

Özek okullara ilginin azaldığı son dönemlerde okullardaki öğrenci sayısında da düşüş yaşanıyor. Veliler fiyattan, özel okul temsilcileri ise maliyetten şikayet ediyor. ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada bu yıl en az 3 bin okulun kapanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

115 Toplam Gösterim
Özel okullara büyük darbe: En az 3000'i kapanacak

Sözcü'den Gülben Dikmen'in haberine göre, özel okul ücretlerine 2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak en yüksek zam oranının yüzde 65 olarak açıklanmasının ardından yeni eğitim öğretim döneminde özel okullardaki öğrenci sayısında düşüş gözlemlendi.

"ÖZEL OKULLARDA SINIFLARIN YARISI KİLİTLİ VE BOŞ"

Naci Atalay, yüzde 65’lik zammın ardından velilerin çocuklarını özel okula göndermekte zorlandığını ancak bu zammın özel okulların girdi maliyetlerine yetmediğini söyledi.

Atalay, özel okullardaki öğrenci sayısında düşüş yaşandığını belirterek “Türkiye genelinde özel okulların doluluk oranı yüzde 45-50. Özel okullardaki sınıfların yarısı kilitli ve boş, öğrenci yok” dedi.

Artan maliyetler nedeniyle Türkiye’de geçen yıl 2 bin özel okulun kapandığını hatırlatan Atalay, bu yıl da en az 3 bin okulun kapanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Yasaya göre özel okulların eğitim ücretlerini bir önceki yılın ücretine ÜFE artı TÜFE’nin toplamının 2’ye bölünmesi, artı yüzde 5 artışla belirlendiğini ancak bakanlığın bu orana sınır getirdiğini belirten Atalay “ÜFE-TÜFE hesabına göre bu sene bu oran yüzde 105’ti. Son iki yıldır bakanlık belirliyor bizim ücretlerimizi. Geçen yıl yüzde 36 zam yapıldı, bu yıl yüzde 65’de kaldık” ifadelerini kullandı.

Özel okulların öğrenci başına 500 bin liraya varan ücret talep etmeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Atalay, “Türkiye’de 10 bin civarında özel okul var. Bunların sayısı büyükşehirler dahil 20’yi geçmez” şeklinde konuştu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE