Çarşamba, 28 Şubat 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Özel'den Filistin Açıklaması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Filistin ile ilgili grup toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

63 Toplam Gösterim
Özel'den Filistin Açıklaması

Filistin'de olaylar aslında Filistin halkına da en büyük zararı veren Hamas'ın bir gece yarısı sivillere yönelik roket saldırılarıyla, bir takım alçaktan uçan hava araçlarıyla sınır aşmasıyla başladı. Bunu fırsata çeviren, bunu araçsallaştıran İsrail hükümeti, Hamas'la mücadele adı altında Filistin'e inanılmaz bir saldırıya, adeta bir soykırıma girişti. O günden bugüne 13 bin 300 Filistinli hayatını kaybetti, bunun yüzde 70'i çocuklar ve kadınlardan oluşuyor. Öldürülen çocukların sayısı 400'e ulaştı ve hepimizin gözü önünde Gazze'de elektrikleri kesilen bir hastanede küvözdeki çocuklar çığlık atarak, tıkanarak hayatlarını kaybettiler. Bu kadar büyük bir zulmün karşısında maalesef dünyanın güçlüleri sessizliğe büründüler, aynı 1995'te olduğu gibi. 95'te sustular, sonra Srebrenitsa için yıllar sonra savaş suçu dediler, yargılanmalarına destek verdiler falan. Bugün yapılması gereken, yarın timsah gözyaşları dökmek yerine Filistin'deki çocuklara ve Filistin'e sahip çıkmaktır, bu mezalime dur demektir.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bundan sonraki süreçle ilgili bütün dünyadaki sol, sosyal demokrat, sosyalist liderlere sesleniyoruz: Biz Sosyalist Enternasyonal'in üyesiyiz. Bundan sonra Sosyalist Enternasyonal'de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan düzeyinde temsil edilecek, her toplantıya bizzat katılacağım. O toplantılarda elbette ki dünyadaki solu, sosyal demokrasiyi, sosyalist partilerle ilişkilerimizi konuşacağız ama Türkiye'nin haklı davalarını, dünyanın gözünü yumduğu meselelerde akrabalarımıza düşenleri de konuşmaktan geri kalmayacağız. Sosyalist Enternasyonal'in geçmişte bu türden girişimleri olmuştu.

Şimdi Sosyalist Enternasyonal nezdinde bütün üye devletlere ve bütün dünyada Sosyalist Enternasyonal üyesi olan ya da olmayan bütün sol sosyal demokrat partilerin liderlerine birer mektup yazdım. İsrail'i, Gazze'de yaşananları, Filistin davasının tarihini, bugününü, orada yaşananlara karşı sol değerlere sahip olanların sessiz kalamayacağını, ülkelerinde ülke kamuoyuna katkı yapmak için pek çoğu akrabalarımızın ülkelerinde iktidar cumhurbaşkanları, başbakanlar, meclis başkanları var, uluslararası örgütlerde söz sahibi olanlar var; hepsine birden Filistin'deki katliamın durdurulması, ateşkesin sağlanması ve bölgeye barış ve huzurun gelmesi için gayret göstermelerini beklediğimiz bir mektubu yazdık ve yolladık. Bundan sonra etkin olarak bu girişimleri sürdürmeye devam edeceğiz.

Arkadaşlarımız çalışıyor, gerekli diplomatik girişimleri başlattılar, ilk fırsatta insani yardımların ulaşmasını sağlamak, Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimlerin insani yardımlarını bölgeye ulaştırmak, soruna dikkat çekmek için Filistin'e gideceğiz, bunun için girişimlerde bulunuyoruz.

Chp

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE