Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Özel'den Kamuda İsraf Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, “Eskişehir’e, Afyon’a, Uşak’a, Kütahya’ya, Manisa’ya ve Soma’ya ziyaretlerde bulundum. Sokaklarda özgüvenli siyasete büyük destek var. Atatürk’ün partisine güven ve inanç var. Sokaktan gelen sesi duyuyoruz ve duymaya devam edeceğiz. Trollere rağmen, iktidara doğru ilerliyoruz” dedi.

106 Toplam Gösterim
Özel'den Kamuda İsraf Açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, partisinin haftalık TBMM Grup Toplantısında gündemdeki konulara ilişkin konuştu. Genel Başkan Özgür Özel, “Dün parti tarihinde ilk kez Merkez Yürütme Kurulu (MYK) bir ilçede toplandı. Tüm genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekilleriyle birlikte memleketim Manisa’da, Soma’daydık. Soma maden faciasının tarihimizin en büyük iş cinayetlerinden birinin 10. yılında hep birlikte Soma’daydık” dedi.

“DEVLET SAĞLIK HARCAMALARINA PARA AYIRMIYOR”

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizin sağlık harcamalarına ayırdığı para yüzde 3,7. Bu, OECD'nin en düşük rakamı. Ancak, bu harcamaların çok düşük bir kısmı ilaçlara ayrılıyor. Bazıları ilaçlarda tasarruf yapıldığını söylüyorlar ama bu aslında bir savunma değil. Bilinçli ilaç tüketimi için eczacılar kadar gayret gösteren başka bir meslek grubu yok. Ancak, birçok ilacın fiyatı artıyor. Örneğin, bir ateş düşürücü şurubun fiyatı son iki yılda neredeyse üç kat arttı. Bu, aileleri zorluyor ve tedaviye erişimi kısıtlıyor.

“TARIM VE GIDA KRİZİ”

“Bugün ağır bir tarım ve gıda kriziyle karşı karşıyayız. Nüfus her yıl ortalama 1 milyon artıyor, ancak son 20 yılda Türkiye'nin ekilebilir arazileri 3,7 milyon hektar azaldı. Çiftçiler zarar ediyor, üreticiler iflasa sürükleniyor. Tarım Kanunu'na göre çiftçilere verilmesi gereken destek, belirlenen oranın altında kalıyor. Örneğin, geçen yıl çiftçilere verilmesi gereken destek 263 milyar lira iken, sadece 85 milyar lira ödendi. Bu, çiftçilerin haklarının neredeyse üçte birinin ödenmediği anlamına geliyor.

“İSRAFA SON”

“Kamunun israfına son verilmesini destekliyorum, ancak bu, emeklilere, asgari ücrete ve işçilere yapılan zamları engellememeli. Vergi adaletinin sağlanması gerekiyor. Dolaylı vergiler, özellikle düşük gelirli kesimi olumsuz etkiliyor. Vergi politikalarında adalet ve etkinlik sağlanmalıdır dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE