Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Özel'e İmamoğlu veya Yavaş Aday Olacak mı sorusu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TV100 kanalında katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusuna da değinen Özel, "Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun toplumsal karşılığını kimse inkar edemez" dedi.

369 Toplam Gösterim
Özel'e İmamoğlu veya Yavaş Aday Olacak mı sorusu

Sokak Hayvanları Sorunu

Programda sokak hayvanları konusuna da değinen Özel, çözümün 'uyutma' olmadığını belirtti. AKP'nin Hayvan Hakları Kanunu'nda yapmayı planladığı değişiklikle sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulması gündeme gelmiş, bu durum vatandaşların tepkisini çekmişti.

Özel, "Türkiye'de bir sokak hayvanları sorunu olduğunu kabul etmeliyiz. COVID-19 pandemisinden sonra bu sorun ciddi şekilde arttı. Sokak hayvanları sabahları okula, camiye gidenler için tehdit oluşturuyor. Bu sorun sınıfsal bir hale dönüşüyor. Arabası olmayan ya da korunaklı sitede yaşamayanlar için daha büyük bir problem" diye konuştu.

Çözüm Önerileri

Sorunun çözümüne yönelik önerilerini dile getiren Özel, "2020 yılında mecliste bu konuda bir komisyon kurduk. 4 partiden milletvekilleri katıldı ve mutabakatla Hayvan Hakları'nın Korunması Komisyonu raporu yayımlandı. Raporda Hayvan Hakları Fonu kurulması öneriliyordu. Bu fonla etkin bir kısırlaştırma seferberliği ve yeterince barınak yapılacaktı. Uyutma sadece tedavi edilemeyen hastalıklar veya kuduz gibi durumlar için geçerli olabilir. Ekonomik sıkıntıları gerekçe göstererek hayvanları öldürmek kabul edilemez" dedi.

Özel, "Biz elimizi taşın altına koymaya ve bağış ayağını güçlendirmeye hazırız. Çare uyutma değil. Bu iki uçlu bir sorun, hem hayvan hakları savunucuları hem de rahatsız olanlar haklı. Sorunu çözmek için partiler olarak oturup anlaşmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İBB’nin Roma Daveti

Özel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Roma'ya yaptığı gazeteci davetlerine de değinerek, "AK Parti bunu ayda beş kez yapıyor, CHP beş yılda bir kez yaptı. İBB’nin Roma gezisi lobicilik çalışmasıydı ve İstanbul'da yapılacak olimpiyatlarla ilgili en önemli adımdı" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Adaylığı

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda konuşan Özel, "Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun toplumsal karşılığını kimse inkar edemez. Ancak amacımız partimizi iktidara taşımak. Herkesin gelecekte başarılı olursa bazı makamların kendisine kapalı olmadığını bilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Türkiye Belediyeler Birliği Seçimleri

Belediyeler Birliği seçimlerinde aday belirleme sürecine de değinen Özel, delegelerin belirlendiğini ve toplam delegelerin yüzde 53'ünün CHP'ye ait olduğunu belirtti. Özel, "Bütün yönetimi CHP'den yapabiliriz ama yapmayacağız. AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Yeniden Refah'a da yer vereceğiz" dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE