Perşembe, 24 Haziran 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Pfizer ve AstraZeneca, Hindistan mutasyonunda etkili mi ?

İngiltere Halk Sağlığı araştırması, aşıların ikinci bir dozdan sonra% 88'e kadar etkili olabileceğini ortaya çıkardı.

49 Toplam Gösterim
Pfizer ve AstraZeneca, Hindistan mutasyonunda etkili mi ?

Health England (PHE) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, hem Pfizer hem de AstraZeneca aşıları, insanları ilk olarak Hindistan'da bulunan Covid-19 virüsünden korumada oldukça etkili .

5 Nisan ve 16 Mayıs tarihleri ​​arasında gerçekleştirilen analiz, Pfizer aşısının Hindistan varyantından iki hafta sonra semptomatik hastalığa karşı% 88 etkili olduğunu, Kent suşuna karşı% 93 etkililiğini bulmuştur. AstraZeneca jab, aynı dönemde Kent varyantına karşı% 66'ya kıyasla% 60 etkili oldu.

PHE Cumartesi günü yaptığı açıklamada, iki aşı arasındaki etkinlik farkının, ikinci AstraZeneca dozlarının Pfizer aşısından daha sonra piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi. Veriler, AstraZeneca jab'ın maksimum etkinliğe ulaşmasının daha uzun sürdüğünü, dolayısıyla sağladığı korumanın daha da artabileceğini gösteriyor.

Sağlık bakanı Matt Hancock, "İkinci dozun Covid-19 ve varyantlarına karşı mümkün olan en güçlü korumayı sağlamak için ne kadar önemli olduğu artık açık" dedi. "Teklif edildiğinde herkes aşısını yaptırmalı."

PHE, semptomatik Covid-19'a karşı sunulan korumaya ek olarak, hastaneye kabul ve ölümlere karşı daha da yüksek düzeyde etkinlik görmeyi beklediğini söyledi.

Mary Ramsay, "Bu çalışma, her iki aşının iki dozunun B.1.617.2 [Hindistan] varyantından semptomatik hastalığa karşı yüksek düzeyde koruma sağladığına dair güvence sağlıyor ve aşıların hastaneye yatmayı ve ölümü önlemede daha da etkili olmasını bekliyoruz," dedi. , PHE'de aşılama başkanı.

Bu nokta, PHE'nin Covid-19 stratejik müdahale direktörü Dr. Susan Hopkins tarafından desteklendi. "Artık aşının [Hindistan varyantına karşı] koruduğuna dair erken kanıtlarımız var" dedi. Bu gerçekten iyi bir haber. Şimdi söylediğimiz şey, ikinci dozu ittirmek ve mümkün olduğu kadar çok insanı aşılatmaktır. "

Her iki aşının da ilk dozdan üç hafta sonra Hindistan varyantının neden olduğu semptomatik hastalığa karşı% 33 etkili olduğu bulundu. Bu, Kent varyantına karşı yaklaşık% 50 etkinlik ile karşılaştırıldı.

Analiz, Hindistan varyantının ortaya çıktığı zamanı kapsamak için 5 Nisan'dan itibaren tüm yaş gruplarından insanlar üzerinde gerçekleştirildi ve genomik sıralama yoluyla varyanta sahip olduğu doğrulanan 1.054 kişiyi içeriyordu.

Hopkins, PHE'nin haftalık olarak daha fazla çalışma yapacağını ve hükümete önümüzdeki ay Covid kısıtlamalarının önerilen gevşetilmesi için çıkarımları konusunda tavsiyede bulunacağını sözlerine ekledi.

PHE tarafından yapılan ayrı analiz, aşılama programının şimdiye kadar Covid-19'dan 13.000 ölümü ve 9 Mayıs'a kadar İngiltere'de yaşlılarda yaklaşık 39.100 hastaneye yatışını engellediğini gösteriyor.

 

theguardian

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE