Salı, 26 Ocak 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Reform paketinden her şeyi değiştirecek Anayasa Mahkemesi hamlesi

İktidarın ‘Hukuk Reformu’ olarak açıkladığı çalışmaların bu ay sonunda tamamlanıp TBMM’ye getirilmesi bekleniyor. Yargı reform paketinde, hakimlerine Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamasını disiplin suçu olarak tanımlanması öngörülüyor.

39 Toplam Gösterim
Reform paketinden her şeyi değiştirecek Anayasa Mahkemesi hamlesi

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; İktidar tarafından açıklanması beklenen yargı ve ekonomik reform paketinin detayları belli oluyor. Çalışmaların bu ay sonunda tamamlanarak kanun teklifi biçiminde TBMM'ye getirilmesi öngörülüyor. AKP'li bir yönetici, bu ay sonunda taslak çalışmanın Erdoğan'a sunulup AKP MYK'da ele alınacağını söyledi. Reform paketinde, hakimlerin Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamasını disiplin suçu olarak tanımlanması öngörülüyor. “Hukuk reformu'' adlı çalışmanın içerisinde yer alan unsurlar genel anlamda şu şekilde:

“Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmaması, hakimler açısından bir disiplin suçu olarak tanımlanacak. Yatırımcıların, hukukun üstünlüğü ve kural hakimiyeti konusundaki kaygıları giderilecek. Ceza yargılamaları ve tutukluluk süreleri yeniden değerlendirilecek. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda ceza yargılamalarında savcıların iddianame hazırlaması için kesin bir süre belirlenmesi, tutukluluk sürelerine de buna göre düzenlenme getirilmesi öngörülüyor. Terör veya kara paranın aklanması gibi suçlar kapsamında şirketin tüm yönetimine değil, sadece ilgili şahısların hisselerine kayyum atanması da düşünülüyor. 300 bin TL altındaki ticari uyuşmazlıkların “Basitleştirilmiş (Seri) Tahkim” kuralları kapsamında ilk derece mahkeme yerine tahkime yönlendirilmesi, geçici vergi uygulamasının kaldırılması planlanmıyor.”

 
 
TAYİNLER YENİDEN ELE ALINACAK

Reform paketindeki bir detay da hakimlerin tayinleriyle ilgili oldu. Hakimlerle ilgili ‘coğrafi teminat' ilkesi uygulanacak. Yani hakimler istekleri olmaksızın bir başka yere tayin edilemeyecek. Reform paketindeki bir diğer detay ise kamu alacakları için. İhtiyati haciz işlemlerinde de sadece borç kadar haciz uygulanacak. TÜİK'in enflasyon hesapları ile ilgili bir değerlendirme çalışması başlatılması, kuruma olan güvenin arttırılması için çalışma yapılması da öngörülüyor.

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE