Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Reisi'nin Ölümünden Sonra Hamaney'in Halefi Kim Olacak?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin beklenmedik ölümü, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in halefinin kim olacağı sorusunu gündeme taşıdı. Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililer, 19 Mayıs Pazar günü yaşanan helikopter kazasında hayatını kaybetti. Reisi, Hamaney’in halefi olmaya en yakın isim olarak görülüyordu.

570 Toplam Gösterim
Reisi'nin Ölümünden Sonra Hamaney'in Halefi Kim Olacak?

Reuters haber ajansına göre, Reisi’nin ölümü, Hamaney’in halefi konusundaki rekabeti artıracak. Hamaney’in oğlu Mojtaba Hamaney de halef adayları arasında öne çıkıyor. Mojtaba, perde arkasında önemli bir nüfuz sahibi olarak biliniyor.

Orta Doğu uzmanı Vali Nasr, Reisi'nin Hamaney'in halefi olma isteğinde olduğunu belirterek, "Şimdi bir adayları yok; bu, ciddi rakipler olarak diğer fraksiyon ya da figürlere kapı aralıyor" dedi. Nasr, yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin bu süreci şekillendireceğini vurguladı.

İran’ın bir sonraki dini liderinin kim olacağı konusunda belirsizlik devam ediyor. Ali Hamaney, oğlunun halef olması fikrine karşı çıkıyor. Ayrıca, Hamaney’in akrabalık yoluyla bir yönetim istememesi, diğer potansiyel adayları da saf dışı bırakabilir.

Uzmanlar Heyeti'nin Reisi'nin ismini altı ay önce olası halefler listesinden çıkardığı belirtiliyor. Bu durum, haleflik sürecinde farklı dinamiklerin devreye girmesine neden olabilir. Uluslararası Kriz Grubu'ndan Ali Vaez, Reisi'nin ölümünün haleflik konusunda büyük bir belirsizlik yarattığını ifade etti. Orta Doğu Enstitüsü'nden Alex Vatanka ise, Reisi'nin ölümünün rejim içinde ciddi bir iç çatışmaya yol açabileceğini belirtti.

İran'da önümüzdeki dönemde dini liderlik için yaşanacak gelişmeler yakından takip edilecek. Hamaney’in halefinin kim olacağı, ülkenin geleceği açısından büyük önem taşıyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE