Cuma, 18 Eylül 2020
.
28
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Rekor zamma savunma

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde yapılan yüzde 56'lık zamma ilişkin olarak, "Projedeki geçiş ücretleri sözleşme kapsamında yılda iki kere güncelleniyor, en son güncelleme 2018'de yapılmıştı" dedi

307 Toplam Gösterim
Rekor zamma savunma

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara Bilgi Teknolojileri Kurumu'nda (BTK) gerçekleştirilen 'Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri' toplantısında yaptığı değerlendirmede, Kanal İstanbul'un imar planının onaylandığını, askı sürecinin bitmesinin ardından ihale sürecini başlatacaklarını söyledi. Turhan, şunları söyledi:

"Projenin inşaatı için sahanın imar planlarında işlenmesi gerekiyor, bunun 6 aylık sürede tamamlanmasını bekliyoruz. Gerek resmi yazı yazarak, gerek şifahi olarak projeyle ilgilenen birçok ülke firması ve kredi kuruluşu var. Rusya, Çin, Hollanda, Belçika ve ayrıca münferit olarak dünyanın diğer ülkelerinde firmalar bu projemizle ilgileniyor." Kanal İstanbul'un imar sürecinin ve yer tahsisi uygulamasının tamamlanması sonrasında öncelikli olarak mahaldeki altyapıların deplasmanını (yer değiştirme) yapacaklarını ifade eden Bakan Turhan, "Yolların, köprülerin, ishale, enerji ve enerji hatlarının deplasmanını yapacağız ve kanal sahasını diğer hizmetleri aksatmadan sürdürülebilir hale getirdikten sonra inşaata başlayacağız. Mahalli trafikten tamamen arındırılmış bir alan içerisinde kazı ve inşaat işlerini yapmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yüzde 56'lık zam neden?

Bakan Turhan, Avrasya Tüneli'nde geçiş ücretlerine yapılan yüzde 56'lık zamma ilişkin soru üzerine, projedeki geçiş ücretlerinin imzalanan sözleşme kapsamında yılda iki kere güncellendiğini aktardı. Turhan, "Bu güncellemeler idarenin kontrolünde yapılıyor. En son güncelleme 1 Temmuz 2018'de yapılmıştı. 2020'nin başındaki güncelleme formülüne göre yapılan hesaplarda 23.30 lira olarak uygulanan geçiş ücreti 36.40 liraya çıktı. Bunu da uyguluyoruz. Güncellenmiş olan bir fiyat" ifadelerini kullandı.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonman fiyatlarında yapılan düzenlemelere ilişkin soru üzerine Bakan Turhan, hizmetin devreye alınma sürecinde bir dizi karar alındığını ve uygulama yapıldığını, geçen sürede düzenleme ihtiyaçları ortaya çıktığını kaydederek, "YHT'ye yüksek talebin karşılanamaması, bilet bulunamaması, bunun yanında abonman bilet sahibi olup yer ayırtılmasından kaynaklı boş koltuk sayısının yüksek olması nedeniyle daha gerçekçi, akılcı ve verimli hizmet verme doğrultusunda değişiklik yapma gereği duyduk. Yüzde 75 olan abonman bilet fiyat indirimini öğrencilerde yüzde 50'ye, diğer vatandaşlarımızda yüzde 25'e indirdik. Bu uygulamayı başlattıktan sonra doluluk oranı yüzde 84'ten yüzde 95'e çıktı. Daha fazla insanımız bundan faydalanmaya başladı" dedi. İHA

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE