Perşembe, 24 Eylül 2020
.
25
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

SETA raporu tarihimizin yüz karasıdır VİDEO

CHP Genel Başkanı grup toplantısında gündemi değerlendirirken SETA isimli kuruluşun raporu için "Bu rapor fişlemedir. Siz gazeteciyi ötekileştirirseniz doğru haberi nereden alacağız? " ifadesi kullandı.

214 Toplam Gösterim
SETA raporu tarihimizin yüz karasıdır VİDEO

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında ODTÜ’de yurt yapımı için ağaçların kesilmesini ve SETA isimli kuruluş tarafından gazetecileri fişleyen raporu eleştirdi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle: Türkiye’de sorunları çözmenin adresi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Hiç kimsenin inancı, kimliği, yaşam tarzı dolayısıyla ötekileştirilmesini istemedik.

Bu amaçla güzel başarıların altına imza attık. 82 milyonu kucaklayacak bir iktidara ihtiyacımız var. Çorlu tren faciasını yaşadık 8’i çocuk 25 vatandaşımızı kaybettik. Aileler adaletin tecelli edilmesini istiyorlar. Mahkeme günü biber gazları polis copları, aileler kavga istemiyor intikam aramıyor.

Adaleti istiyorlar. Biber gazlarını sıkarak copları sıkarak insanları adalet anlayışından vazgeçiremezsiniz. ODTÜ olayına gelmek istiyorum. Bir ülkeyi büyüten saygınlık kazandıran kurumların başında üniversiteler gelir. Bütün İslam dünyasındaki üniversite sayısı ABD’dekinden az.

ODTÜ bizim göz bebeğimiz olan üniversitelerden biri. Çocuklar ne istiyorlar? Yurt yapılsın 500-600 kişilik ihtiyaç bu kadar. Buraya 1500 kişilik yurt yapacağız diyorlar kabul etmiyorlar. İlla yapacağız. Ağaçları keseceğiz. Gençler de buna itiraz ediyorlar. Sen neden bunu istiyorsun diye yine biber gazları, coplar. Bunlar bizim evlatlarımız. Olay büyüyünce Mansur Yavaş arkadaşımız yurda mı ihtiyacınız var yurt yapacağım ODTÜ’ye bağışlayacağım diyor.

Bir bilim kurumunda kaçak yapı olur mu? Sayın rektöre sesleniyorum. Öğrencilerinizi dinleyiniz. Benden ve senden daha iyi dünyayı sorgulayan çocuklarımız. Mansur Başkan’ın sesine kulak verin. Yurt yapacak ve size verecek.

‘SETA İKTİDARDAN BESLENİR’

Bu rapor medya tarihimizin yüz karasıdır. Bu rapor fişlemedir. Siz gazeteciyi ötekileştirirseniz doğru haberi nereden alacağız? SETA iktidardan beslenen bir kuruluştur. İktidar ne isterse onu yazanlara ben gazeteci demiyorum. Yabancı ajansların Türkiye uzantılar var, bu uzantılarla ilgili bir şey yapmamız lazım deniyor. Eğer siz gazeteciyi fişlerseniz doğru kimden alacaksınız. Doğru haberi iktidara diz çökenlerden mi alacağız, yoksa bağımsız gazetecilerden mi alacağız.

SETA iktidardan beslenir. Bol miktarda para verir. Medyanın yüzde 95’i bağımsız değil. İktidar ne istiyorsa onu yazıyorlar, ben onlara gazeteci demiyorum zaten. Gazeteci yürekli bir insandır, gücün ve paranın önünde diz çökmez. Halkın gözü kulağıdır gazeteci.

Türkiye üretimden koparıldı. Aklınıza patates ve soğan ithal edeceğimiz gelir miydi, benim aklıma gelmezdi. 32 milyon dolar patates ithal edildi. Bizim çiftçimize verseler her yerde patates üretilir. Bu patateslerin yüzde 86’sı Sisi’nin bulunduğu Mısır’dan ithal edildi. Sormak gerekiyor, Türkiye’de toprak, su, çiftçi mi yok? Hepsi var, namuslu siyasetçi eksik. Aldılar ekonomiyi tefecilere teslim ettiler. 160 milyar dolar bu zamana kadar faiz ödedik.

AK Partili ve MHP’li kardeşlerimize sormak isterim, ne oldu da 160 milyar dolar faiz ödendi. Faiz ödenmesiydi ne olurdu? İnsanların cebinde parası olurdu. Biz faize karşıyız diyorlardı, sen onu benim külahıma anlat. Saray ve çevresi değil bu milletin 82 milyonu ödedi. Emzik alırken çocuğa vergi ödüyorsunuz, su içerken vergi ödüyorsunuz.

160 milyar dolar faiz böyle ödendi. Eliniz titremedi mi bunu öderken.

MERKEZ BANKASI BAŞKANININ GÖREVDEN ALINMASI

Merkez Bankası’nın başkanını değiştirdiler. MB bağımsız değil ki, kâğıt üzerinden bağımsız. Erdoğan ‘Faizi indirin’ diyordu indiriyorlardı; ‘Yükseltin’ diyordu yükseliyordu. Erdoğan sıkıştı. MB Başkanı’na sorumluluğu yüklediler. MB Başkanı’na talimat vermiş de yapmamış da görevden alınmış. Madem böyle suçladın, görevden alındı.

O zaman ilk toplantıda faizi sıfırlayın, vallahi de billahi de alkışlayacağım. Erdoğan, dünya ekonomi tarihine girsin diye bu kardeşiniz özel bir kampanya başlatacak. Bu memleketin kalkınma planı yoktu. Sen kalkınma planı getirdin mi? Hayır. Beyefendinin hiçbir sorumluluğu yoktu. Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığını sağır sultan biliyordu.

Erdoğan, ‘Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, faizle nasıl uğraşılacağını görün’ dedi; gördük faizler arttı, her iki vatandaştan biri icralık oldu. Bu memleketi Merkez Bankası Başkanı yönetiyordu da bizim mi haberimiz yok?

Gazeteduvar - evrensel

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE