Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

'Sibergöz-44' Operasyonu: 14 İlde Dev Operasyon

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde 45 farklı paravan şirket kuran ve hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olan şahıslara yönelik 'Sibergöz-44' operasyonları düzenlendiğini duyurdu. Operasyonlarda 107 şüphelinin yakalandığı açıklandı.

230 Toplam Gösterim
'Sibergöz-44' Operasyonu: 14 İlde Dev Operasyon

Operasyon Detayları

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, siber suçlarla mücadele kapsamında yapılan operasyonların detaylarını paylaştı:

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarına yönelik İstanbul, Ankara, Aydın, Kocaeli, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri ve Trabzon’da 96 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin, sosyal medya platformları üzerinden “Forex Yatırım, Yüksek Kazanç” adı altında paylaşımlar yaparak vatandaşları “Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financal” isimli mobil uygulamaları indirtmeye ikna ettikleri ve 10 kişiden yaklaşık 5 milyon TL haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonlarda ise, nitelikli dolandırıcılık ve suçtan elde edilen malvarlığı değerlerinin aklanması suçlarına yönelik Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir’de 11 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin, bir e-ticaret sitesi üzerinden “Forklift, Çekme Karavan” gibi ilanlar verip, iletişime geçtikleri vatandaşlardan “Ürün Bedeli, Kapora Bedeli” adı altında para talep ederek 12 kişiden haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Operasyon Sonuçları

Operasyonlar kapsamında 4 adet ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile çok sayıda dijital materyale el konuldu. İçişleri Bakanı Yerlikaya, siber devriyelerin 7/24 görev başında olduğunu ve siber suçlarla mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini vurguladı.

Bu kapsamlı operasyonlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve İl Emniyet Müdürlükleri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından gerçekleştirildi. Operasyonlar, İstanbul ve Kocaeli merkezli olarak Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir olmak üzere 14 ilde yapıldı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE