Perşembe, 29 Temmuz 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Sinovac'tan delta varyantına karşı kritik uyarı geldi

Koronavirüse karşı Çin tarafından geliştirilen Sinovac aşısı 1. Ve 2. Dozu milyonlarca kişiye uygulanırken Sinovac şirket sözcüsünden kritik uyarı geldi. Liu Peicheng üretilen korona virüs aşısının delta varyantına karşı daha az korunduğunu belirterek 3. doz aşı olunması uyarısında bulundu.

37 Toplam Gösterim
Sinovac'tan delta varyantına karşı kritik uyarı geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip korona virüsün ilk olarak Hindistan’da tanımlanan delta varyantına ilişkin Kovid-19'a oranla yüzde 65 daha bulaşıcı olduğunu, 74 ülkeye yayılarak baskın tür olmaya başladığını açıklamıştı.

Delta varyantına karşı hangi aşının ne kadar etkili olduğu uzmanlar tarafından tartışılırken Çin şirketi Sinovac firmasının sözcüsü Liu Peicheng, yapılacak iki dozun yeterli kalmayacağını ve üçüncü bir dozun Delta varyantına karşı daha güçlü ve kalıcı bir antikor reaksiyonu sağlayacağını söyledi.

SINOVAC DELTA VARYANTINA KARŞI AZ ETKİLİ

Firmanın sözcüsü Liu Peicheng, Sinovac aşısı yaptıran kişilerden alınan kan örnekleri üzerindeki testlerin ilk sonuçlarına göre, aşının Delta varyantı karşısındaki etkisinin üç kat azaldığını söyledi. Liu Peicheng, iki dozun ardından yapılacak üçüncü bir dozun Delta varyantına karşı daha güçlü ve kalıcı bir antikor reaksiyonu sağlayacağını söyledi. Sinovac sözcüsü, ellerindeki verilere ilişkin ayrıntı paylaşmadı.

'AĞIR HASTALIK RİSKİNİ AZALTMAKTA ETKİLİ'

Çin hükümetinin Kovid-19'la mücadele politikalarının mimarlarından olan epidemiyolog Zhong Nanshan ise Guangzhou kentinde görülen Delta vakalarına bakarak, Çin aşılarının Delta varyantı karşısında da semptomatik ve ağır hastalık riskini azaltmakta etkili olduğunu söyledi. Ancak Zhong hem örneklemin çok küçük olduğunu vurguladı, hem de ayrıntı vermedi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin eski başkan yardımcısı Feng Zijian ise Reuters'a yaptığı açıklamada, iki Çin aşısının diğer varyantlara kıyasla Delta karşısında daha az etkili olduğunu söyledi. Bununla birlikte Feng, Çin'in ilk Delta vakalarının görüldüğü Guangdong bölgesinde aşı yaptıran kimsenin hastalığı ağır geçirmediğini, Çin aşılarının Delta varyantında da ağır hastalığı engellediğini söyledi.

ÇİN'DE DELTA VARYANTINA KARŞI HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

Çin, Delta varyantının Guangdong'da yayılmasını engellemek için çok sıkı önlemler almıştı. Bölgedeki ilk Delta vakası mayıs ayında görülmüş, bunun ardından aşılama oranları hızlandırılırken hastalanan kişilerin yaşadığı bölgeler tamamen kapatılmış ve kitlesel ölçekte test yapılmıştı. Vaka görülen Guangzhou, Shenzhen ve Dongguan kentlerinden çıkmak için negatif test sonucu ibrazı şart koşulmuştu.


KAYNAK: REUTERS

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE