Hangi meslek grubunun iş arkadaşlarıyla evlenmesi sizce daha doğrudur?
0
50
50
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Hangi meslek grubunun iş arkadaşlarıyla evlenmesi sizce daha doğrudur?
Toplam 2 Oy Kullanıldı
Salı, 07 Nisan 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Sosyal medyada saçılan paniklerden uzak durun

Hayatımızın vazgeçilmezi olan sosyal medya hesaplarından virüsle ilgili yapılan bilgi kirliliği toplumu paniğe sevk ederken, uzmanlar dijital medya kullanıcılarına Akit aracılığı ile uyarılarda bulundular.

1339 Toplam Gösterim
Sosyal medyada saçılan paniklerden uzak durun

Bugünlerdeki en önemli ihtiyacın doğru bir rehber olduğunu belirten İlahiyatçı Sosyolog Erol Erdoğan, şunları dile getirdi: “Dijital medya kullanıcıları, özellikle koronavirüs dönemi gibi, gerçekliğe çok ihtiyacımız olunan dönemlerde, hem panik havası oluşturmaktan hem bize bir şey olmaz umursamazlığını yaygınlaştırmaktan uzak durmalıdır.

Dijital mecraların karakteri gereği çoğunlukla popüler, abartılı, gerçeküstü olana yatkınlığı vardır ama böyle dönemlerde makul ve mutedil insan yönümüzü ortaya koyarak mecranın tuzaklarından kendimizi uzak tutmalıyız. Dijital mecra kullanıcıları bu günlerde, Sağlık Bakanlığınca yapılan tavsiyeleri ve bakanın paylaştığı bilgilerin doğru anlaşılması için yardımcı olmalılar. Bundan dolayı devletimiz de, dijital mecraları, denetleme ve haberleşme niteliklerini kısıtlamayacak biçimde her türlü tedbiri almalı, yanlış bilgi yayan ve panik havası oluşturmaya çalışanlara karşı kanunlar uygulanmalıdır.”

Gündem koronavirüs

Genç Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkan Yardımcısı Babacan Eyüp Başpınar da, şunları ifade etti: “Anlık mesajlaşma gruplarındaki ses kayıtları ve diğer sosyal platformlardaki aslı olmayan bilgilerin amacının, ‘halkın güvensizlik hissine kapılmasına yönelik algı çalışmaları’ olduğu tüm kullanıcılar tarafından bilinmelidir. Bu tip kriz ortamlarını kollayan manipülasyon odakları birçok sahte hesapla ciddi bir algı yönetimi yapıyor.

Koronavirüs yaklaşık 2 haftadır sosyal medyadaki bir numaralı gündem oldu çünkü tüm dünyanın sorunu olmuş durumda ve insanlar bu konuda bilgilenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Haliyle insanların bilgilenme ihtiyacı, konuyu manipülasyona açık hale getirirken beraberinde ağır bir bilgi kirliliğine sürüklüyor. Bu süreçte en sağlıklı bilgilerin resmi makamlarca verildiği unutulmamalı, anlık mesajlaşma uygulamalarında yayılan kaynaksız bilgilerin gruplarda dolaşımına katkı sağlanmamalıdır. Resmi hesaplar da titiz olmalı.”

YeniAkit

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE