Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

TBMM'in Gündemi Yeni Anayasa

TBMM Genel Kurulu, yerel seçimler ve Şeker Bayramı arasında verdiği aranın ardından çalışmalarına başlayacak. Meclis'in gündemi oldukça yoğun. İlk olarak, enerji alanında düzenlemeler içeren bir yasa teklifi ele alınacak.

297 Toplam Gösterim
TBMM'in Gündemi Yeni Anayasa

Bu teklifte, farklı kaynaklardan ithal edilen doğalgazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanması gibi düzenlemeler bulunuyor. Ayrıca, önümüzdeki haftalarda 8. Yargı Paketi'nin ele alınması beklenirken, siyasi parti grupları da salı ve çarşamba günleri grup toplantıları yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzun bir süredir partisinin grup toplantısında konuşmamıştı, bu nedenle yerel seçimler sonrası AKP'nin aldığı yenilgiyle ilgili yapacağı açıklamalar merakla bekleniyor.

Ancak ilerleyen haftalarda TBMM'nin en önemli gündeminin "yeni anayasa" olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, özellikle 14 ve 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde "yeni anayasa" vaatlerinde bulunmuştu. Bu çalışmaların başlangıcında muhalefetle uzlaşma arayışı olduğu belirtiliyor.

Ancak, yeni anayasa çalışmalarında en tartışmalı başlıklardan biri, mevcut anayasada yer alan 101. madde olacak. Bu maddeye göre, bir kişi en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebiliyor. Bu hüküm gereği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2028'de yeniden aday olamayacağı öngörülüyor. Ancak, AKP'nin hazırlayacağı yeni anayasada bu maddeye ilişkin değişiklik yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor.

Yerel seçimler sonrasında yapılan grup toplantıları ve parti içinde beklenen değişiklikler, yeni hedeflerin belirlenmesi ve sonuç olarak 2028 yılına ilişkin planların netleşmesi bekleniyor. Ancak bu değişiklikler olmadan, 101. maddeyle ilgili düzenlemeye sıcak bakılmadığı ifade ediliyor.

Ayrıca, AKP'nin yeni anayasa çalışmalarına "türban serbestisi" ve "LGBTİ'yi yasaklayan ailenin korunması" gibi iki maddelik düzenlemeyi de ekleyeceği konuşuluyor. Yeni anayasa çalışmalarında Anayasa Mahkemesi'nin yapısının da değiştirilebileceği belirtiliyor.

Cumhuriyet - Selda Güneysu

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE