Pazartesi, 13 Temmuz 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Trump-Erdoğan görüşmesi öncesinde basına sızdı

ABD Başkanı Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'un özel bir toplantıdaki açıklamaları, tam da Trump-Erdoğan görüşmesi öncesinde basına sızdırıldı. Trump'ın Türkiye politikasını kendi ticari çıkarlarının yönlendirdiğini söyleyen Bolton, Trump'ın Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına direnmesini ise 'mantıksız' olarak niteledi

99 Toplam Gösterim
Trump-Erdoğan görüşmesi öncesinde basına sızdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki görüşmesi öncesinde ABD Başkanı Trump tarafından kovulan üçüncü Ulusal Güvenlik Danışmanı olan John Bolton'un eski patronu hakkında zehir zemberek açıklamaları basına sızdırıldı.

Bolton, basına kapalı özel bir toplantıda Trump'ın uyguladığı dış politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Trump'ın Türkiye politikasını kişisel ve mali çıkarlarının yönlendirdiğini savunan Bolton, Trump'ın yeniden seçilmesi durumunda ABD'yi NATO'dan çıkarabileceğini de iddia etti.

Morgan Stanley'in en büyük fon müşterileri için düzenlenen basına kapalı toplantıda Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un yaptığı konuşmayla ilgili orada bulunan bazı kişiler ABD medyasına bilgi verdi.

Buna göre ABD'de neo-con hareketin şahin isimlerinden Bolton, Trump'ın kendisini en hüsrana uğratan yanının Türkiye'ye muamelesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından ABD Kongresi'nde hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti üyelerinin Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını desteklediğini hatırlatan Bolton, Trump'ın buna direnmesini ise 'mantıksız' olarak niteledi.

Bolton, 'Trump'ın Türkiye'ye yönelik pozisyonunun, danışmanlarından hiçbir tarafından desteklenmezken, kişisel veya işle ilgili bir ilişkisi tarafından belirleniyor olması gerektiğini' savundu.

Trump'ın derdi ticari çıkarları

Yaklaşık 10 milyar dolarlık gelir getiren 500 şirketten oluşan 'Trump Organization'ın başı olarak girdiği 2016 başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump, sahibi olduğu işletmeleri satmak yerine kontrolü iki oğlunun başkanlığını yaptığı bir vakfa devretti ve her an geri alabilecek pozisyonda tutuyor.

ABD basını, bunun başkanlık koltuğundaki ilk iki yılında yaklaşık 1400 çıkar çatışmasına neden olduğunu yazmıştı. 'Trump Organization'ın Türkiye'de de yatırımları olduğu biliniyor. Trump, 6 Ekim'de ABD askerlerini Suriye'den çekme emelini gerçekleştirmek için Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna YPG'yi hedef alan harekât düzenlemesine yeşil ışık yakmıştı.

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ABD'nin Suriye sahasındaki vekili olduğundan, bu karar, Demokratlar kadar Cumhuriyetçilerin de tepkisini çekmiş ve 'Türkiye, Rusya, İran'a Trump'tan hediye' eleştirilerini beraberinde getirmişti.

Zamanlama çok manidar

ABD Başkanı Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın özel toplantıdaki konuşmasının basına sızdırılmasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beyaz Saray'da Trump ile görüşmesinin öncesine denk gelmesi hayli manidar.

Bu bağlamda maksatlı olarak gerçekleştirildiği tahmin edilen bu sızıntıda, hem Trump'a ayar çekilmiş oluyor, hem de Türkiye'ye bir uyarı yapılmış oluyor.

Azil soruşturması nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Trump'ın haber yayına hazırlanırken henüz gerçekleşmemiş olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinde Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin beklentilerinin aleyhine bir karar alması bu yüzden zor görünüyor.

 Neo-conların sözcüsü gibi konuşan Bolton'un söz konusu açıklamaları Türkiye'ye ise 'ABD Başkanı Trump'ın verdiği sözlere çok fazla güvenmeyin' uyarısı yapıldığı anlamına geliyor.

Trump'ın yine seçilmesi kabus senaryosu

Öte yandan 'Kasım 2020 başkanlık seçimlerini Trump yeniden kazanırsa Ocak 2021'de ne olacağıyla' ilgili öngörülerinin sorulması üzerine Bolton, Trump'ın Cumhuriyetçi Parti içinde Senatör Rand Paul'un başını çektiği tam izolasyonist politikalara yönelebileceğini ve ABD'yi NATO ile diğer uluslararası ittifaklardan çıkarabileceğini belirtti.

ABD medyasına bu bilgileri sızdıran kaynaklar, Bolton'un bu sözleri karşısında dinleyicilerin şoke olduğunu aktardı.

YeniMesaj

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE