Pazar, 03 Aralık 2023
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Trump yeniden aday oldu: 2024'teki yarışa şimdiden başladı

ABD'de geçen hafta yapılan ara seçimlere büyük umutlarla giren fakat beklediğini tam olarak elde edemeyen eski başkan Donald Trump 2024 seçimleri için adaylığını resmen açıkladı.

124 Toplam Gösterim
Trump yeniden aday oldu: 2024'teki yarışa şimdiden başladı

Donald Trump 2024 başkanlık seçimi için resmen adaylığını açıkladı Beklenen oldu ve Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçiler adına yarışa katılacağını duyurdu.2020’de yapılan seçimleri kaybettikten sonra Amerikan seçim sistemini eleştiren Trump dün Florida’daki Mar-a-Lago’daki konutunda büyük bir etkinlik düzenledi. Geçen hafta gerçekleşen ara seçimlerde umut ettiği gibi Kongre’de çoğunluğu elde edemeyen Trump’ın konuşması bir saati aştı.

Amerikan bayraklarıyla dekore edilen salonda Trump’ın yüzlerce destekçisi katıldı. Trump, “Amerika’yı yine harika yapmak için bu gece ABD Başkanlığı’na adaylığımı açıklıyorum” dedi.Konuşmasında Biden yönetimini eleştiren Trump, “İki yıl önce biz harika bir ulustuk ve yakında yine harika bir ulus olacağız. Uyuşturucu satıcıları için idam cezası konusunda bastıracağım” dedi.

SEÇİM SÜRECİ TRUMP İÇİN ZORLU OLACAK

Trump her ne kadar erken davranıp adaylığını açıklasa da 2024 seçimleri için Cumhuriyetçiler adına aday olması için önünde uzun bir yol var. Trump’ın adaylığını erken açıklamasının sebeplerinden biri olası rakiplerine gözdağı vererek onların adaylıklarını açıklamasını engellemek.Trump’ın karşısına çıkması muhtemel en güçlü rakipler Florida Valisi Ron DeSantis ile eski başkan yardımcısı Mike Pence olarak görülüyor. DeSantis, geçen hafta yapılan ara seçimlerde kolayca zaferini ilan ederken Pence de kısa bir süre önce piyasaya çıkan kitabının tanıtımında Trump’la arasının iyi olmadığını duyurmuştu.

Ara seçimlerde Kongre’de umduğunu bulamayan Trump, Temsilciler Meclisi’nde ufak bir farkla kazanmaya yakın görülüyor.

Öte yandan eğer 2024 yılında yapılacak seçimi kazanırsa Trump, 1897’de görev süresi dolan Grover Clevand’dan sonra arka arkaya iki dönem görev yapmayan ikinci başkan olacak. 76 yaşındaki Trump’ın karşısına Demokratlar’dan 79 yaşındaki Biden’ın aday olması da olası senaryolardan biri.

Sözcü

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE