Çarşamba, 24 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Türkiye'nin ilk yerli üretim haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A uzaya fırlatıldı

Türkiye'de üretilen ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, ABD'de SpaceX şirketinin Florida'daki Cape Canaveral tesisinden Falcon 9 roketiyle uzaya başarıyla fırlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, fırlatmadan 67 dakika sonra uydudan ilk sinyalin alındığını duyurdu.

112 Toplam Gösterim
Türkiye'nin ilk yerli üretim haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A uzaya fırlatıldı

Başarılı Fırlatma ve İlk Sinyal

Fırlatma Türkiye saati ile 02:30'da gerçekleşti ve uydu yaklaşık yarım saat sonra roketten başarıyla ayrıldı. TÜRKSAT 6A, Dünya'dan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, 42 derece doğu yörüngesine yerleşecek.

TÜRKSAT 6A, TÜBİTAK Uzay'ın proje yöneticiliği altında TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH tarafından ortaklaşa üretildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesaj

Fırlatma törenine video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81'den fazlasının milli imkanlarla üretildiğini belirtti.

Katılımcılar ve Tören

ABD'deki törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TUSAŞ Genel Müdürü Mehmet Demiroğlu, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, CTECH Genel Müdürü Cüneyd Fırat ve diğer yetkililer katıldı.

TÜRKSAT 6A'nın Sağlayacağı Hizmetler

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Nefes'in verdiği bilgilere göre, TÜRKSAT 6A ile birlikte Türkiye, kendi haberleşme uydusunu yapıp uzaya gönderebilen 11 ülke arasına girdi. Projenin hedefi mevcut uyduların yedeklenmesini sağlamak ve kapasiteyi artırmak.

Testlerin tamamlanmasının ardından yaklaşık bir ay içinde faaliyete geçmesi beklenen uyduyla Türksat'ın hizmet verdiği kapsama alanı Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı içerecek şekilde genişleyecek. Böylece Türkiye'nin uydularının ulaştığı nüfus da 3,5 milyardan 5 milyarın üzerine çıkacak. Yaklaşık 4,2 ton ağırlığındaki uydunun ömrü 15 yıl olarak planlanıyor. Bu süre boyunca Türkiye'nin haberleşme uyduları alanındaki ihtiyacının büyük bölümünün TÜRKSAT 6A'dan karşılanması öngörülüyor.

Türkiye'nin Uydu Tarihçesi

Türkiye'nin ilk yerli üretim yer gözlem uydusu İMECE, 15 Nisan 2023'te fırlatılmıştı. TÜRKSAT 6A ile birlikte Türkiye'nin aktif haberleşme uydusu filosunda toplam 6 uydu bulunuyor. En eskisi 13 Haziran 2008'de yörüngeye gönderilen TÜRKSAT 3A uydusu.

Dünya Çapında Uydu Haberleşmesi

Yörüngeye yerleştirilen ilk yapay uydu, Sovyetler Birliği tarafından 4 Ekim 1957'de fırlatılan Sputnik 1'di. Ticari amaçla yerleştirilen ilk doğrudan aktaralı haberleşme uydusu ise 1961 yılında gönderilen Telstar oldu. Dünya yörüngesinde bu yıl itibarıyla 3350 civarında haberleşme uydusu bulunuyor.

TÜRKSAT 6A projesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çatısı altında 2014 yılında başlanmıştı. Projenin maliyetine dair resmi bir açıklama yapılmadı.

BBC Türkçe

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE