Cuma, 10 Temmuz 2020
.
İstanbul
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Türkiye'ye yardıma Avrupa'dan tırpan

Avrupa Birliği'nde 2020 bütçesi üzerine yapılan görüşmeler sonuçlandı ve toplam 153.6 milyar avroluk bütçe üzerinde uzlaşı sağlandı. Bu uzlaşma Türkiye açısından iyi bir netice olmadı. Zira birlik, bütçede Türkiye’ye yapılması planlanan mali destekte 85 milyon avro kesintiye gitti

129 Toplam Gösterim
Türkiye'ye yardıma Avrupa'dan tırpan

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Avrupa Parlamentosu (AP) ile 2020 yılı birlik bütçesine ilişkin yapılan müzakereler sonucunda uzlaşı sağlandı.

Buna göre, bütçeden büyüme, ekonomi, istihdam ve uyum programlarına 83.9 milyar avro, tarım ve doğal kaynaklara 58.6 milyar avro, Ar-Ge programı Horizon 2020'ye 13.5 milyar avro, eğitim programı Erasmus'a 2.9 milyar avro, güvenliğe 3.7 milyar avro tahsis edilecek.

Böylece, AB'nin 2020 yılı bütçesinde gelirler 168.7 milyar avro, harcamalar ise 153.2 milyar avro düzeyinde gerçekleşecek.

Bütçe konusunda sağlanan uzlaşmanın ardından, AB Konseyi ile AP'nin bütçe anlaşmasını resmi olarak onaylaması gerekiyor. Üye ülkeler tarafından ortak şekilde belirlenen siyasi ve ekonomik hedefleri gerçekleştirmek üzere kullanılan bütçenin önemli bir bölümü, üye ülkeler arasında ekonomik ve siyasi bütünleşmeyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

2019 yılına göre yüzde 3.4'lük bir artış sağlanan bütçede hedefin, büyüme rekabet, iklim değişikliğiyle mücadele, güvenlik ve göç gibi konular olduğu belirtildi.

Bu yılki bütçede iklim değişikliğine ayırılan pay yüzde 21 oldu.

Türkiye kararı

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan bütçeye ilişkin açıklamada, Türkiye'nin birliğe ön kabulü noktasında sağlanan mali destekte geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kesintiye gidildiği ifade edildi.

Komisyon, 2020 bütçesinde Türkiye'ye yapılacak mali yardımlarda, 85 milyon avroluk kesintiye gidileceğini belirtti. Bu kararın gerekçesi olarak da Türkiye'nin Avrupa Birliği değerlerinden daha da uzaklaşması gösterildi.

Avrupa Birliği 2019 yılı bütçesinde de Türkiye'ye sağlanan mali destekte, 150 milyon avroya yakın bir kesintiye gitmişti. Öte yandan Suriye ve göç konusunda yapılacak çalışmalara dair bütçeye katkı sağlandığı Balkan ülkelerine desteğe ayrılan payın da arttırıldığına dikkat çekildi.

Yenimesaj

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE