Çarşamba, 21 Nisan 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

Ürdün'de darbe girişimi

ABD, Suud ve diğer Arap ülkeleri Kral Abdullah'ın aldığı önlemlere tam destek açıklarken Ankara da Ürdün'deki huzura güçlü destek eşliğinde "Olayları endişeyle izliyoruz" dedi. Resmi haber ajansının gözaltında olduğunu yalanladığı eski Veliaht Prens Hamza BBC'ye ulaştırdığı videoda sarayında hapsedildiğini söylerken Kral'ı yolsuzlukla suçladı.

21 Toplam Gösterim
Ürdün'de darbe girişimi

Ürdün'den eski veliaht prens olan Kral 2. Abdullah'ın üvey kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin ile birlikte 20 kişinin darbe girişiminden gözaltına alındığı iddiaları gelirken, resmi haber ajansı Petra olayı 'devam eden güvenlik soruşturması' diye niteledi ve Prens Hamza'nın gözaltında olduğunu yalanladı.

Ancak uluslararası tepkiler darbe iddiası doğrultusunda gelirken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price "Haberleri yakından takip ediyoruz ve Ürdünlü yetkililerle temas içindeyiz. Kral Abdullah, ABD'nin kilit müttefikidir ve tam desteğimize sahiptir" açıklamasını yaptı. 

Türk Dışişleri'nden de "Olayları endişeyle izliyoruz" açıklaması geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'Kral II. Abdullah ve Ürdün hükümeti ile dost ve kardeş Ürdün halkının huzur, refah ve esenliğine güçlü destek' dile getirilerek şöyle denildi:

"Orta Doğu’da barışın kilit ülkesi Ürdün’ün istikrar ve huzurunu Türkiye’nin istikrar ve huzurundan ayrı görmüyoruz. Ürdün’de ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle bazı kişilerin gözaltına alınmasıyla baş gösteren olayları endişeyle izliyoruz." 

Suudi Arabistan "Kraliyet Kral Abdullah ile Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah'ın güvenlik ve istikrarı korumak için aldığı tüm karar ve önlemlere yönelik tam desteğini tüm kabiliyetiyle birlikte teyit eder" açıklamasını yaparken, Mısır, Umman, Bahreyn, BAE, Katar, Kuveyt, Lübnan, Irak, Filistin, Körfez İşbirliği Konseyi, Arap Birliği'nden de benzer açıklamalar geldi.

ABD'nin önde gelen gazetesi The Washington Post'un Veliaht Prens'in gözaltında olduğu iddiasını yalanlayan Petra'nın haberinde, eski Ürdün'ün Suudi Arabistan Temsilcisi Şerif Hasan bin Zeyd ve eski Planlama ve Maliye Bakanı Besim İbrahim Avadallah ile adı açıklanmayan 'diğerlerinin' güvenlikle ilgili gerekçelerle gözaltında olduğu bilgisi verildi.

Kral Abdullah'ın üvey kardeşi Prens Hamza ise BBC'ye bir video ulaştırarak genelkurmay başkanı tarafından sarayında ev hapsine konulduğunu öne sürerken iktidardaki sistemi beceriksizlik, yolsuzluk ve tacizle suçladı.

Prens Hamza'nın 1999-2004 arası sahibi olduğu veliaht prens unvanı Kral Abdullah tarafından oğlu Hüseyin'e verilmişti.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE