Çarşamba, 24 Temmuz 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Sağlık

Yapay Zeka ile Akciğer Kanserinde Erken Teşhis İmkanı

Altınbaş Üniversitesi'nde yürütülen TÜBİTAK 1001 destekli proje, akciğer kanseri tanısında makine öğrenmesi teknolojisinin kullanımıyla önemli bir ilerleme vadetmektedir. Proje, Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Tanyıldızı Kökkülünk liderliğinde yürütülmektedir ve amaçlanan, daha hızlı ve doğru tanı yöntemlerinin geliştirilmesidir.

519 Toplam Gösterim
Yapay Zeka ile Akciğer Kanserinde Erken Teşhis İmkanı

Doç. Dr. Handan Tanyıldızı Kökkülünk, projenin amacını şu sözlerle açıkladı: "Akciğer kanserinin erken teşhisini desteklemeyi hedefliyoruz. Proje kapsamında, akciğer kanseri teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek yeni biyo-belirteçlerin araştırılması ve makine öğrenmesi algoritmalarının geliştirilmesi öncelikli olarak ele alınmaktadır."

Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Kökkülünk, şunları söyledi: "Hastalara uygulanan kan tahlilleri ve PET/CT görüntülemeleri sonucunda elde edilen veriler, makine öğrenmesi için işlenmekte ve analiz edilmektedir. Ayrıca, fizyoterapi testleri ile hastaların kas kütlesi de değerlendirilmekte ve bu veriler de makine öğrenmesi modellerine entegre edilmektedir."

Projenin ilk hedefinin, akciğer kanserinin erken teşhisine katkı sağlayacak biyo-belirteçlerin keşfi olduğunu belirten Kökkülünk, "Bu yaklaşımla, hastaların yaşam kalitesinin artırılması ve sağlık sistemlerine büyük fayda sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, projenin bir diğer önemli amacı da alanında uzman araştırmacıların yetiştirilmesidir," dedi.

Kökkülünk, makine öğrenmesi modellerinin akciğer kanseri tanısında hekim değerlendirmesinden önce kullanılabilme potansiyelinden de bahsederek, "Bu teknoloji sayesinde, hastaların tanısı daha hızlı ve doğru bir şekilde konulabilecek, hekimlerin iş yükü azalacak ve sağlık sektöründe teşhis süreci daha etkin hale gelecektir," şeklinde konuştu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE