Pazartesi, 27 Eylül 2021
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Yasaklarla İlgili yeni gelişme! Eylül sonunda

rtan vaka sayısına bağlı olarak yasakların ve kısıtlamaların durumu da yeniden merak konusu oldu. Geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısıtlamaların durumu hakkında bilgi vermişti. Kabine Toplantısı beklenirken sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu da en çok araştırılanlar arasında yerini aldı.

37 Toplam Gösterim
Yasaklarla İlgili yeni gelişme! Eylül sonunda

Peki, yasaklamalar ve kısıtlamalar geri geliyor mu? Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte, yasaklar hakkında son dakika gelişmeleri
Türkiye'nin gözü kulağı Kabine Toplantısına çevrildi. Vaka sayısında artış yaşanmasının ardından yasakların ve kısıtlamaların durumu da araştırılmaya başlandı. Hatırlanacağı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, "İnşallah yapacağımız ilk Kabine Toplantısı'nda durumu tekrar gözden geçireceğiz." ifadelerine yer verilmişti. Peki, yasaklar ve kısıtlamalar geri gelecek mi? Tekrardan sokağa çıkma yasağı olacak mı? İşte, sokağa çıkma yasağı ve diğer yasaklar hakkında gelişmeler

BAKANLAR SUNUM YAPACAK

Koronavirüste özellikle yeni ya da ek tedbirlere dair ve aşı olmayanlarla ilgili dile getirilen iddialarla ilgili değerlendirmeler için gözlerin çevrildiği kabine toplantısı, ileri bir tarihe alındı. Bunun nedeni ise Bakanların sel ve yangın bölgelerinde olması... Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan toplantıda koronavirüste artan vaka sayıları hastaneye yatış ve ölüm sayılarıyla birlikte değerlendirilerek karar alınacak. Bakanların görev alanlarıyla ilgili önemli sunumlar gerçekleştireceği toplantıda birçok kritik başlık yer alacak.

KABİNE TOPLANTISINDA ÇOK ÖNEMLİ KARARLAR ÇIKABİLİR

Yangın ve sel felaketlerinin de içerisinde olduğu sıcak gündem maddeleriyle ilgili değerlendirmelerin yapılıp karara bağlanacağı Cuhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın 2 Ağustos tarihinde yapılması planlanıyordu. Yangın olayları sebebiyle ileri bir tarihe ertelenen kabine toplantısı tarihi yeniden ertelendi ve önümüzdeki haftaya alındı.

İŞTE KABİNE GÜNDEMİ

KORONAVİRÜSTE TABLODAKİ ARTIŞ

Kabine toplantısında Koronavirüs başlığı altında ilk olarak normalleşme sürecinde artan vaka sayıları değerlendirilecek. Durumun ağırlaşan ve hastaneye yatışı gerektiren vakalara ve ölüm sayılarına oranına ilişkin detaylı sunumu gerçekleştirilerek durumun haritası çıkarılacak.

YENİ TEDBİRLER OLACAK MI?

Vaka artışlarıyla ilgili haritanın değerlendirilmesinin ardından yeni tedbirler alınıp alınmayacağına ilişkin öneri ve bilimsel veriler masaya yatırılacak.

SON DAKİKA HABERİ AŞI OLMAYANLARIN DURUMU MASADA

Bir süredir tartışmalara neden olan ve birçok farklı sesin çıktığı diğer bir konu için de gözler kabine toplantısı ve Başkan Erdoğan'da olacak. Bu da kovid aşısı olmayanların durumu. Bu kesime herhangi bir kısıtlama ya da tedbirin gelip gelmeyeceği bu toplantıda netleşecek.

AŞILAMA ORANINDA ARTIRMA ÇABASI

Başkan Erdoğan'ın 'zorunluluktan yana değilim' dediği aşı olmayan kitleyle ilgili aşılama oranının nasıl arttırılacağı, herhangi bir sosyal kısıtlamanın gelip gelmeyeceği de bu görüşme sonrasında karara bağlanabilir.

18 YAŞ VE ALTI İÇİN AŞILAMA

Sağlık Bakanlığı'nın aşılamada yaş gruplarını biraz daha aşağı çekmek için harekete geçtiği de belirtildi. 18 yaş altı kronik rahatsızlığı olan tek rahatsızlığı olan çocuklarımızı gençlerimizi kovid aşılamasından yanayız. Bilim Kurulu'nun da 18 yaş grubunun aşılanmasına yönelik fikir birliğinden söz ediliyor.

Bilim kurulu edinilen son dakika bilgisine göre 18 yaş aşılamasıyla ilgili tavsiye niteliğindeki kararı kabineye sundu.

YÜZ YÜZE EĞİTİMLE İLGİLİ KARARLAR | OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'Okullar zamanında açılacak. Yüz yüze eğitimden vazgeçmeyeceğiz' açıklamasının ardından kabine toplantısında okullarla ilgili Milli Eğitim Kararlarının da alınarak Başkan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

FELAKETLER SONRASI TARİHLER DEĞİŞİR Mİ?

Bugünkü toplantının gündeminde Türkiye'nin kıyılarında yaşanan orman yangınları, Karadeniz'de yaşanan sel felaketleri ile okullarda yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağı olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüz yüz eğitim konusunda yaptığı açıklamada "Kabine toplantısında yeni Milli Eğitim Bakanımız bize sunumunu yapacak, bu da o konular arasında yer alıyor. Temennimiz yüz yüze eğitime geçebilmek. Bu konuyla ilgili Mahmut Bey hazırlıklarını bu istikamette yapmışsa ve gerçekten okullarımızı açalım diyorsa biz de Kabine olarak bu işe ikna olursak hayırlı olsun deriz" demişti. Kabine toplantısına Ziya Selçuk'un yerine getirilen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ilk kez katılacak. Kabine toplantısında normalleşme sürecinde artan vaka sayıları değerlendirilecek.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE