Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

Yeni Müfredat Talim ve Terbiye Kurulu'ndan Onay Aldı

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Cihad Demirli, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat taslağının şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerine uygun olarak değerlendirilip onaylandığını açıkladı. Demirli, yeni müfredatın Talim ve Terbiye Kurulu'nun onayından geçtiğini belirtti.

99 Toplam Gösterim
Yeni Müfredat Talim ve Terbiye Kurulu'ndan Onay Aldı

Görüş ve Öneriler Dikkate Alındı

Yeni müfredat taslağına ilişkin kamuoyundan gelen görüş ve önerilerin toplandığı askı süreci tamamlandı. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 9 ders, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 10 ders ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 7 dersin öğretim programları 26 Nisan'da kamuoyunun görüşüne sunuldu. 10 Mayıs'a kadar süren askı sürecinde taslak, 1 milyon 662 bin 780 kez görüntülenirken, 67 bin 284 görüş ve öneri alındı.

Öğretmenler ve Eğitim Paydaşlarından Katkılar

Demirli, görüşlerin yüzde 58'inin öğretmenler tarafından yapıldığını ve toplamda 38 bin 865 öğretmen görüşü alındığını belirtti. Eğitim platformları, sivil toplum kuruluşları ve diğer paydaşlardan ise 28 bin 419 görüş bildirildi. Gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelikti.

Görüşlerin Değerlendirilmesi ve Yeni Müfredatın Onayı

Cihad Demirli, askı sürecinde bildirilen görüş ve önerilerin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı komisyonları ile ilgili genel müdürlüklerce her gün paylaşıldığını ve özenle değerlendirildiğini ifade etti. Bu çerçevede öğretim programlarında bazı genel tashihler yapıldı ve gelen görüşler şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerine göre öğretim programlarına yansıtıldı. 16-22 Mayıs'ta yapılan görüşmeler sonucunda, yeni müfredat Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylandı.

Kademeli Uygulama Başlayacak

Yeni müfredat, gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlayarak kademeli şekilde uygulanacak. Onaylanan yeni öğretim programlarına, makam onayının ardından Bakanlığın internet sitesi üzerinden erişilebilecek.

Bu süreçte emeği geçen tüm eğitim paydaşlarına teşekkür eden Cihad Demirli, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin eğitim sistemine katkılarının büyük olacağını vurguladı.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE