Perşembe, 30 Mayıs 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

YÖK Yapay Zeka ve Dijitalleşme Alanlarında Yeni Programları Açıkladı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında üniversitelerde açılacak yeni program ve bölümleri duyurdu.

49 Toplam Gösterim
YÖK Yapay Zeka ve Dijitalleşme Alanlarında Yeni Programları Açıkladı

Toplantıda, Yükseköğretim Kurulu'nun başkanlığında, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun’da "Yapay Zekâ, Dijitalleşme ve Büyük Veri" başlığı altında bir toplantı düzenlendi. Toplantıya, Özvar’ın yanı sıra 20 üniversitenin rektörleri ve Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan, Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman katıldı.

Özvar, yaptığı konuşmada, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri konularında insan kaynağı yetiştirmek üzere lisans/önlisans seviyesinde program açılmasının önemine vurgu yaptı. Bu amaçla, Yükseköğretim Kurulu bünyesinde "Yapay Zekâ Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu" kurulduğunu ve farklı ülkelerdeki üniversitelerin bölüm/program yapılarını inceleyerek öneriler sunduğunu belirtti.

Özvar'ın açıklamasına göre, üniversitelerde 5 lisans ve tamamı yeni 12 önlisans programı açılacak. Lisans düzeyinde açılacak yeni bölümler arasında "Veri Bilimi ve Analitiği" ile "Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi" bulunmaktadır.

Önlisans düzeyinde açılacak yeni programlar arasında ise şunlar yer almaktadır:

 1. Yapay Zekâ Operatörlüğü
 2. Büyük Veri Analistliği
 3. Otonom Sistemler Teknikerliği
 4. Dijital Dönüşüm Elektroniği
 5. Robotik ve Yapay Zekâ
 6. Oyun Geliştirme ve Programlama
 7. Bulut Bilişim Operatörlüğü
 8. İmalat Yürütme Sistemleri
 9. Kurumsal Bilişim Uzmanlığı
 10. İnsansız Araç Teknikerliği
 11. Ön-Yüz Yazılım Geliştirme
 12. Arka-Yüz Yazılım Geliştirme

Özvar, programların açılacağı üniversitelerin öğrencilerinin başka bir üniversite öğretim üyesinden ders alabileceğini ve sektör temsilcilerinin de katkılarının beklendiğini vurguladı. Ayrıca, yeni programların kalite güvencesinin sağlanması için uzman hocalar ve sektör temsilcilerinin katkılarının önemine değindi.

Programların hangi üniversitelerde açılacağına ilişkin karar verilirken, çeşitli hususların dikkate alındığını belirten Özvar, ortak müfredatın belirlenmesi ve kalitenin artırılması amacıyla titiz bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Özvar'ın konuşmasının ardından Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu konuyla ilgili sunum yaptı.

 
 
 
 
 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0 Yorum
 • Yorumu Gönder
 • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE