Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Siyaset

Yücel: "10 Bin Lira Emekli Maaşıyla 2024'ü 'Emekli Yılı' İlan Ettiler!

CHP Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel, emeklilere kamu sosyal tesislerinde yüzde 15 indirim imkânı tanıyan düzenlemeyi yetersiz bulduğunu belirterek tepki gösterdi.

151 Toplam Gösterim
Yücel: "10 Bin Lira Emekli Maaşıyla 2024'ü 'Emekli Yılı' İlan Ettiler!

Yücel, düzenlemenin 21 Mayıs’ta Resmî Gazete'de yayımlandığını hatırlatarak, “Emeklilere sosyal tesislerde yüzde 15 indirim yapmak, emekli vatandaşlarımızın 10 bin lira emekli maaşıyla verdikleri yaşam mücadelesini hiçe saymak ve normalleştirmektir” dedi.Yücel, “Sanki emeklilerin tek dertleri sosyal tesislerden indirimli yararlanmakmış gibi, ağızlarına bir parmak bal çalan düzenlemelerle emekli vatandaşlarımızla alay ediyorlar. Hiç utanıp sıkılmadan 2024’ü 'Emekli Yılı' ilan ettiler, sonra da emeklileri 10 bin liralık maaşlarıyla baş başa bıraktılar” ifadelerini kullandı.

KYK Yurtlarında Emekliye Tatil Fırsatı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “emekli destekleri” açıklamasını da değerlendiren Yücel, “Emekli desteği diye açıkladıkları şey, sosyal tesislerdeki %15’lik indirim. Uygun olan KYK yurtlarından da emeklilerin 1 ay süreyle yararlanabileceğini söylemiş. Bu, emeklilere tatil fırsatı mı? Sayın Bakan da emeklilerin 10 bin lira ile sadece KYK yurtlarında kalabileceğini kabul etmiş anlaşılan” diye konuştu.

"Önce Maaşları Asgari Ücret Seviyesine Çekin"

2024 yılının “Emekli Yılı” ilan edildiğinin altını çizen Yücel, “Sayın Bakan’a açık çağrıda bulunuyoruz; önce emekli maaşlarını asgari ücret seviyesine çekin, sonra da tüm kamu sosyal tesislerinden emeklilerin ücretsiz yararlanmalarını sağlayın” dedi.

"Sosyal Güvenlik Hakkı Anayasal Bir Haktır"

Yücel, AKP iktidarının yanlış ekonomi ve sosyal politikalarının, emeklilik dönemini çileye dönüştürdüğünü belirterek, “Anayasa’nın 60’ıncı maddesi ile herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğu düzenlenmiştir. Emeklilere insan onuruna yaraşır bir hayat sağlamak sosyal devletin gereğidir. 2008 yılında AKP’nin sözde reform adı altında Meclise sunduğu yasa ile emeklilik yaşı yükseltilmiş, emekli aylık bağlama oranları düşürülmüş, emekli aylığına hak kazanma koşulları ağırlaştırılmıştır” şeklinde konuştu.

"26 Mayıs’ta Tandoğan’dayız"

Deniz Yücel, CHP’nin 26 Mayıs’ta Ankara’da yapacağı Emekli Mitingi’ne de değinerek, “Emeklileri yoksullukta eşitleyen iktidara hep birlikte seslenmek için 26 Mayıs Pazar günü Tandoğan’da buluşuyoruz. Enflasyon karşısında eriyen maaşları asgari ücret seviyesine çekilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE