Pazar, 23 Haziran 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Dünya

ABD, Ürdün'deki saldırıya misilleme hazırlığı yapıyor

ABD Başkanı Joe Biden, Pazar günü Ürdün'de insansız hava aracıyla düzenlenen ve üç ABD askerinin öldürüldüğü saldırıya misilleme hazırlığı yapıldığını söyledi.

1100 Toplam Gösterim
ABD, Ürdün'deki saldırıya misilleme hazırlığı yapıyor

Biden, Florida'ya yapacağı bağış toplama gezisi için yola çıkmadan önce Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Ortadoğu'da daha geniş çaplı bir savaşa ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum" dedi. "Aradığım şey bu değil."

Biden'ın belirli bir misilleme planına karar verdiğini mi kastettiği hemen anlaşılamadı. Associated Press'e konuşan bir ABD'li yetkili Pentagon'un Ürdün'deki saldırıya karşılık vermek için seçenekleri değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Ürdün'de ilk ABD askeri kaybı

7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e saldırmasından bu yana bölgede ABD güçlerine karşı düzenlenen saldırı dalgasında Amerikan askerlerinin ilk kez öldürülmesinden İran destekli gruplardan hangisinin sorumlu olduğunu belirlemeye çalışılıyordu.

Cuma günü şehit askerlerin Amerikan topraklarına dönüşü münasebetiyle düzenlenecek olan törende hazır bulunmayı planlayan Biden, gazeteciler tarafından kendisine bir yanıt verip vermeyeceği sorulduğunda olumlu yanıt vererek gerilimin daha da tırmanmasını önlemeyi hedeflediğini belirtti.

Cenaze törenine katılacak

Biden, "Üç Amerikan askerinin kaybından dolayı derinden üzgünüm" dedi. "Onların ailelerine ve arkadaşlarına en derin taziyelerimi sunuyorum. Cuma günü onları onurlu bir şekilde uğurlamak için orada olacağım."

İran destekli gruplar sorumlu

ABD yönetimi, saldırıdan İran destekli milis grupların sorumlu olduğunu savunuyor. İran ise iddiaları reddediyor.

Pentagon, Ürdün'deki saldırıya misilleme olarak İran destekli grupların Suriye ve Irak'taki hedeflerine hava saldırıları düzenlemeyi planlıyor.

AP

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE