Salı, 16 Nisan 2024
.
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

Yabancı Özel Okulların Ücretleri Rekor Seviyeye Ulaştı

Cumhuriyet Gazetesi'nden Figen atalay'ın haberine göre, Yeni eğitim dönemi için yabancı özel okulların açıkladığı ücretler velileri şoka soktu. Özellikle Fransız okullarında hazırlık sınıfı ücretleri, servis masrafları, kitap giderleri gibi ek maliyetlerle birlikte 1 milyon TL'yi aşacak düzeye yükseldi. Saint Michel Fransız Lisesi, hazırlık sınıfı için 833 bin TL'lik bir ücret talep ediyor.

35 Toplam Gösterim
Yabancı Özel Okulların Ücretleri Rekor Seviyeye Ulaştı

Diğer Fransız liselerinin de benzer ücretler talep edeceği öngörülüyor. Okullar, öğrenim ücretinin sadece eğitim giderlerini kapsadığını belirtirken, kitap, kıyafet, servis, kırtasiye gibi ek hizmetlerin ayrıca ödenmesi gerektiğini vurguluyor.

Aynı okulun 9. sınıf eğitim ücreti 567 bin TL iken, 11. ve 12. sınıflar için bu ücret 312 bin 454 TL olarak açıklandı. Bu da hazırlık sınıfı ile ara sınıf ücretleri arasındaki uçurumun giderek açıldığını gösteriyor. St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Lisesi de hazırlık ücretini 550 bin TL olarak belirledi.

Özel ALEV Okulları'nın 4 yaş yuva ücreti 536 bin 800 TL iken, ilkokul ve ortaokul birinci sınıf ücretleri 577 bin 500 TL olarak belirlendi. Saint Joseph Lisesi Eğitim Vakfı tarafından kurulan Küçük Prens İlkokulu'nun 1. sınıf eğitim ücreti 562 bin 420 TL iken, ortaokul 1. sınıf ücreti 577 bin 333 TL oldu.

Ara sınıflara yapılan zam oranı daha önce yüzde 57 olarak açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel okullarla ilgili mevcut yönetmeliğe göre, ara sınıflarda fiyat belirleme yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı'nda olduğunu belirtti.

Okulların hazırlık sınıfı ücretlerini açıklaması, yıllardır bu okullara yönelik hazırlık yapan velileri üzdü. Bir veli, "Bu rakamı ödeyebilmemiz mümkün değil. Okulu kazanan ama bu ücretleri ödemeye maddi gücü yetmeyen veliler ne yapacak? Fırsat eşitliğine aykırı değil mi bu durum?" diyerek tepki gösterdi.

Bir özel okul kurucusu, önceki yıllarda orta gelir seviyesindeki ailelerin çocuklarını özel okullara gönderebildiğine dikkat çekti. Ancak artık bu durumun mümkün olmadığını belirterek, "Sadece zengin çocukları bu okullara gidebilir" şeklinde konuştu.

 
 
 
 
 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE